Jak urządzić gabinet? Stwórz eleganckie i komfortowe miejsce pracy

Choć gabinety najczęściej kojarzą się z miejscem pracy kadry kierowniczej czy zarządu, wcale nie jest to regułą. Domowy gabinet może stanowić przestrzeń do codziennej pracy każdego z nas – niezależnie od zajmowanego stanowiska. Jednak bez względu na to, czy jest to gabinet w domu, czy w biurze, powinien cechować się funkcjonalnością i elegancją, a zarazem zapewniać komfortowe warunki do wykonywania obowiązków zawodowych. Na co więc zwrócić uwagę, urządzając gabinet?

Urządzamy gabinet! Tylko dlaczego jest taki ważny?

Właściciele firm często zadają sobie pytanie, jak urządzić biuro, ale nie zawsze przywiązują tak samo dużą wagę do własnego miejsca pracy. W zależności od tego, czy aranżujesz domowy gabinet, czy gabinet w firmie, może on pełnić nieco inne funkcje – ale co do zasady stanowi przede wszystkim przestrzeń do pracy, a nierzadko jest również miejscem spotkań. W każdym przypadku – czy jest to domowe biuro, czy gabinet prezesa – powinien on być elegancki, estetyczny, gustowny oraz pasować do charakteru pracy, jak i samej firmy.

Aranżacja gabinetu powinna też podkreślać prestiż oraz profesjonalne podejście marki zarówno do pracowników, jak i klientów czy kontrahentów. Co jednak należy od razu podkreślić, dobrze urządzony gabinet to funkcjonalny gabinet. To właśnie w jego zaciszu często podejmowane są kluczowe dla przyszłości przedsiębiorstwa decyzje, dlatego należy zadbać, by dobrane wyposażenie biura i meble gabinetowe zapewniały optymalny komfort, sprzyjały pracy intelektualnej, koncepcyjnej, strategicznej i kreatywnej, a także tworzyły odpowiednie warunki do spotkań – także tych na szczycie.

Jak urządzić gabinet i zapewnić sobie komfort pracy?

Urządzając gabinet w domu lub biurze, należy przede wszystkim kierować się zasadami ergonomii. Ergonomiczne meble zapewniają maksymalny komfort, co z kolei przekłada się na wydajność, produktywność i efektywność pracy. Tylko jakie meble biurowe wybrać, by wpisywały się w te kryteria?

Jakie biurko do gabinetu wybrać?

Niezależnie od tego, czy jest to domowe biuro, czy osobne pomieszczenie w firmie, podstawowym elementem jego wyposażenia jest duże biurko. By biurko do gabinetu właściwie spełniało swoją funkcję, musi mieć odpowiednie wymiary, wysokość oraz zapewniać niezbędną przestrzeń roboczą, która bez problemu pomieści komputer, dokumenty czy urządzenia biurowe. W zależności od potrzeb może być dodatkowo wyposażone w szuflady i szafki, ułatwiające przechowywanie dokumentów, przyborów biurowych czy innych przedmiotów, które dzięki temu będziesz mieć zawsze pod ręką.

Niebagatelne znaczenie ma również stylistka biurka – ważne, by była ona tożsama z nurtem, w jakim zostało urządzone całe biuro. Możliwości masz jednak bardzo dużo. Możesz zdecydować się na biurko drewniane – ten surowiec jest ceniony za ponadczasowość, uniwersalność, trwałość, odporność na uszkodzenia oraz elegancki design. Świetnym rozwiązaniem może być też model z metalowymi elementami, które nadają mu nietuzinkowy charakter i wprowadzają do wnętrza nieco industrialnej surowości. Jeśli podoba Ci się taka stylistyka, przeczytaj także inny nasz artykuł: Jak urządzić biuro w stylu loft?

Jaki fotel w gabinecie najlepiej się sprawdzi?

Nieodłączną częścią wyposażenia zarówno domowego biura, jak i gabinetu w firmie, jest fotel. Co istotne, nieprawidłowo dobrane krzesło biurowe może być przyczyną bólu pleców i karku, a nawet prowadzić do rozwoju schorzeń kręgosłupa. Wygodny fotel gabinetowy zapewni Ci komfort i dobre samopoczucie – dlatego zwróć uwagę, by miał kluczowe funkcjonalności:

  • możliwość dostosowania wysokości i głębokości siedziska do indywidualnych upodobań użytkownika,
  • regulację oparcia i dostosowania nachylenia, co pozwala na utrzymanie prawidłowej pozycji pleców,
  • zmianę kąta nachylenia oparcia w kilku kierunkach,
  • podparcie lędźwiowe, zapewniające wsparcie dla dolnej części pleców,
  • podłokietniki o regulowanej wysokości i szerokości, co pozwala na dostosowanie ich do wysokości blatu i sprzyja utrzymywaniu prawidłowej postawy.

Fotele do gabinetu mogą mieć również specjalne profilowanie lub funkcję regulacji zagłówka, zapewniając jeszcze większą wygodę nawet podczas długiego dnia pracy.

Aranżacja gabinetu – jakie materiały najlepiej wybrać?

Urządzenie gabinetu nie sprowadza się wyłącznie do tego, by wybrać wygodne meble. Równie ważne jest, by były one wykonane ze starannie dobranych materiałów. Do wyboru masz nie tylko meble z luksusowych surowców, ale też modele o prostej stylistyce, które doskonale sprawdzą się w minimalistycznym pomieszczeniu. Wśród najczęściej wykorzystywanych materiałów wymienia się skórę, ekoskórę, drewno, stal chromowaną i nierdzewną, które zapewniają fantastyczny efekt aranżacyjny. Najbardziej wymagający mogą także zdecydować się na wysokogatunkowe tkaniny tapicerskie, które sprawiają, że nawet domowe biuro zyska prestiżowy charakter.

Jak urządzić funkcjonalny gabinet? Przechowywanie, organizacja i miejsce spotkań

Podczas aranżacji gabinetu warto pomyśleć też o doborze praktycznych mebli do przechowywania. Nawet pokój biurowy urządzony w domowym zaciszu, a tym bardziej gabinet, powinien być wyposażony w szafy czy regały do przechowywania dokumentów – oczywiście utrzymane w tej samej stylistyce, co reszta wnętrza. Jeżeli Twój gabinet lub domowe biuro ma być jednocześnie miejscem spotkań, nie może w nim zabraknąć eleganckiej sofy lub foteli oraz stolika kawowego. Harmonijna, spójna i uporządkowana aranżacja z pewnością pozwoli Ci zrobić dobre wrażenie na klientach lub partnerach biznesowych.

Urządzanie gabinetu – o czym jeszcze pamiętać?

Bez względu na to, czy urządzasz gabinet w stylu glamour, stylu retro czy bliższy jest Ci styl skandynawski, zwróć uwagę na odpowiednie oświetlenie. Jak w każdym pomieszczeniu, bardzo istotny będzie dostęp do światła dziennego, ale należy zadbać również właściwe oświetlenie dodatkowe, które pozwoli Ci na komfortową pracę po zmroku. W aranżacji gabinetu uwzględnij więc lampę sufitową, która dobrze oświetli całe wnętrze, oraz lampę biurkową, doświetlającą przestrzeń roboczą. Duże znaczenie mają też elementy dekoracyjne – pamiętaj, że to właśnie dodatki często tworzą całość. Dobieraj je jednak ostrożnie i z rozwagą, by nie osiągnąć efektu odwrotnego od zamierzonego. Ozdoby powinny wpisywać się w charakter pomieszczenia i Twojej działalności oraz styl, w jakim zostało urządzone wnętrze.

Podobne wpisy