Kącik kawowy w biurze – jak go urządzić?

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez kubka aromatycznej kawy lub herbaty. Nie inaczej jest w biurze, z którym oba napoje są mocno kojarzone. By móc jeszcze bardziej cieszyć się pyszną kawą w przyjemnym otoczeniu, świetnym pomysłem jest aranżacja kącika kawowego w firmie. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Dlaczego warto stworzyć kącik kawowy w biurze?

Podczas 8-godzinnego dnia pracy każdemu przyda się chwila wytchnienia. Z reguły korzysta się z niej w porze obiadowej, choć synonimem przerwy w pracy stało się też pójście na kawę. Można wtedy w końcu wstać od biurka, rozprostować kości, a później zjeść posiłek lub wypić napój w gronie współpracowników. Ten element życia biurowego ma nie tylko wymiar praktyczny – w czasie wspólnego jedzenia pracownicy budują relacje, zacieśniają więzi, wymieniają się spostrzeżeniami czy dla rozluźnienia rozmawiają na tematy niezwiązane z codziennymi obowiązkami.

Dla zwiększenia ich komfortu warto więc zapewnić im przestrzeń, w której w czasie przerwy będą mogli zrelaksować się i oderwać myślami od pracy. Kącik kawowy w firmie sprawdza się również jako miejsce do przyjmowania gości. Jakiekolwiek rozmowy z pewnością są zdecydowanie przyjemniejsze, gdy prowadzimy je w miłym otoczeniu, siedząc na wygodnych meblach, przy kubku aromatycznego napoju.

Gdzie urządzić kącik kawowy w firmie?

Aranżacja przestrzeni, w której można przyrządzić i napić się kawy, nabiera zupełnie nowego znaczenia. Tylko gdzie taką urządzić? Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie odrębnego pomieszczenia – o ile oczywiście dysponujemy dodatkową powierzchnią, którą możemy na ten cel przeznaczyć. Jeśli nie, kącik kawowy można także dobrze urządzić w biurowej strefie chillout lub kuchni. W obu przypadkach należy zadbać o choćby symboliczne wyodrębnienie stref przeznaczonych do spożywania posiłków i na przerwy przy kawie.

Jak zaaranżować kącik kawowy w biurze?

Podstawowym elementem wyposażenia kącika kawowego jest oczywiście wysokiej jakości ekspres do kawy. W zależności od potrzeb oraz budżetu można zdecydować się na ekspres:

  • automatyczny,
  • ciśnieniowy,
  • przelewowy,
  • kolbowy.

Przy wyborze ekspresu do kawy najlepiej kierować się przede wszystkim wielkością firmy oraz liczbą pracowników, którzy codziennie piją kawę w biurze, częstotliwością korzystania z ekspresu oraz preferencjami dotyczącymi rodzaju kawy i sposobu jej przyrządzania.

Możliwość przygotowania dobrej, pełnej aromatu kawy to dopiero początek – kluczowe będzie stworzenie miejsca, w którym będzie można ją wygodnie wypić w miłej atmosferze. W kąciku kawowym obowiązkowo muszą pojawić się stoliki kawowe, których różnorodność umożliwia ich łatwe dopasowanie do stylistyki otoczenia. Przy stoliku można postawić komfortową sofę biurową, na której bez problemu pomieści się kilka osób jednocześnie, a także pufy do biura, skutecznie ożywiające przestrzeń i nadające jej mniej formalny charakter. W takim miejscu z powodzeniem można też przyjmować gości – takie otoczenie bez wątpienia pozwala się odprężyć i poczuć swobodniej. Chcąc jednak zapewnić sobie optymalne warunki do rozmowy, warto wybrać taką godzinę spotkania, by w kąciku nie znajdowało się zbyt wiele osób.

Analogiczne wyposażenie może pojawić się w kąciku kawowym utworzonym w kuchni biurowej – choć oczywiście wszystko zależy od jej metrażu. Jeśli nie pozwala on na stworzenie zupełnie wyodrębnionej przestrzeni, należy zadbać o przyjemny design kuchni i zapewnienie odpowiednich miejsc do siedzenia, które będą przywodzić na myśl skojarzenia z kawiarnią i zapewniając bardziej efektywny wypoczynek podczas pracy.

Podobne wpisy