Wyposażenie biura – kluczowe trendy

5 KLUCZOWYCH TRENDÓW WYPOSAŻENIA BIURA

Prywatność, czyli właściwa akustyka

Komfort pracy, zdrowie pracownika to jedne z kluczowych czynników wspierających rozwój firm w dzisiejszych czasach. Hałas, głośne rozmowy współpracowników wpływają na brak koncentracji, powodują rozkojarzenie i konieczność kilkukrotnego powracania do tych samych projektów. Co więcej przyczyniają się do szybkiego zmęczenia, tym samym obniżając kreatywność i niosąc ryzyko popełnienia błędu. Zdarza się również, że sąsiadujące ze sobą salki spotkań są niewłaściwe wyciszone i w konsekwencji zespoły biorące udział w równoległych spotkaniach słyszą się nawzajem, rozpraszając i utrudniając efektywne spotkanie.

Dlatego tak ważna jest właściwa akustyka, która zarówno zapewni swobodę rozmów, jak i pozwoli skoncentrować się na pracy.

Na rynku istnieje wiele rozwiązań akustycznych, które doskonale zapewnią komfort akustyczny w biurze. Budki akustyczne, kanapy akustyczne, panele akustyczne, podwieszane plafony akustyczne otwierają szerokie spektrum rozwiązań zapewniających właściwą akustykę w biurze.

Co więcej wpisują się funkcjonalnie i wizualnie w projekt nowoczesnego biura. Akustykę można połączyć z powierzchnią do pisania z odrobiną zabawy – dodając obręcz do koszykówki, tarczę do gry w rzutki oraz inne akcesoria, które można zamieścić na ścianie akustycznej stałej lub ruchomej. Wszystko po to, by ludzie wrócili do pracy!

Dbałość o środowisko

Poszanowanie natury to konieczność, która dotyczy nas wszystkich. To oznacza coraz większe zobowiązania firm wobec środowiska, w tym recykling, minimalizowanie odpadów i śladu węglowego, energooszczędność co wymaga proekologicznych rozwiązań. Stąd wiele firm z branży meblowej wprowadza do swojej oferty produkty pochodzące z materiałów powstałych z recyklingu lub takie, które w całości lub prawie całości można poddać recyklingowi.

Biuro jako centrum kultury, i rozwoju firmy

Pandemia istotnie wpłynęła na zmianę stylu pracy. Coraz więcej osób pracuje z domu. W domu pracownik czuje się swobodniej, nie musi tracić czasu na dojazd, ma możliwość być blisko dzieci i rodziny. Nie oznacza to jednak, że nie chce spotykać się ze współpracownikami. Wręcz przeciwnie. Biuro jest przestrzenią, która gromadzi współpracowników w celu ożywionej dyskusji. W ten sposób pobudza kreatywne myślenie i generowanie nowych pomysłów. Może być przytulnym i komfortowym miejscem do pracy zespołowej, może stanowić doskonałą przestrzeń do pracy twórczej. Wreszcie stanowi bazę do budowania relacji i wewnętrznej kultury organizacji. Sprawia, że pracownik czuje się częścią większej społeczności, nie jest samotny. Dlatego coraz więcej firmy wykorzystuje najnowsze możliwości, pomysły i rozwiązania aby uczynić biuro miejscem wspaniałej i inspirującej pracy.

Podstawowe meble biurowe to za mało aby „wyciągnąć” pracownika z domu i przyciągnąć do biura. Możliwość pracy z domu otworzyła przestrzeń do pracy z kanapy, wygodnego fotela czy ogrodu. Tym samym takiej wygody, możliwości relaksu pracownik będzie oczekiwał w biurze. Stąd wiele domowych produktów, miękkich siedzeń i wygodnych rozwiązań zaczyna być obecnych w biurze.

Technologia

Powstaje coraz więcej aplikacji do zarządzania biurem, które umożliwiają rezerwację biurka, wygodnego miejsca lub inspirującej Sali. Czasy kiedy pracownicy wpisują się na kartkę w zeszycie dawno minęły. Funkcjonalności rezerwacyjne to podstawa takich aplikacji, dzięki nim można odnaleźć kolegę z pracy lub umówić się na spotkanie.
Technologia w biurze to również zaawansowanie w miejscach spotkań. Flipcharty zamieniają się na interaktywne monitory po których można pisać palcem, a następnie takie rysunki/notatki przesłać do wszystkich uczestników spotkania. Z sali konferencyjnej z łatwością można połączyć się z pracownikami będącymi na home office.
Zapewnienie właściwych warunków do pracy jak oświetlenie, temperatura i wilgotność powietrza, działanie urządzeń, mogą być monitorowane w jednym miejscu i natychmiast raportowane.

Ergonomia

Współczesne biura są projektowane z myślą o zdrowiu i komforcie pracowników, dlatego meble i akcesoria ergonomiczne stają się coraz bardziej popularne. Biurka i krzesła są projektowane w taki sposób, aby zapewnić odpowiednią postawę ciała i zminimalizować problemy z kręgosłupem. Wiele firm inwestuje również w akcesoria, takie jak podnóżki, podłokietniki czy poduszki lędźwiowe, które pomagają zapewnić jeszcze większy komfort podczas pracy.

Długotrwałe siedzenie przy biurku może powodować wiele problemów zdrowotnych.

Oto kilka powodów, dla których ergonomia w biurze jest tak ważna:

  • zapobieganie bólom pleców i szyi: Zła postawa podczas siedzenia może prowadzić do bólu pleców i szyi. Ergonomiczne krzesła i biurka są zaprojektowane tak, aby utrzymać ciało w odpowiedniej postawie, co pomaga w zapobieganiu bólom pleców i szyi
  • zmniejszenie zmęczenia oczu: praca przy komputerze przez długi czas może prowadzić do zmęczenia oczu, a nawet do problemów z widzeniem. Ergonomiczne biurka i krzesła pozwalają na dostosowanie pozycji monitora do wysokości oczu, co może pomóc w zmniejszeniu zmęczenia oczu.
  • poprawa krążenia: długa praca przy biurku może prowadzić do zaburzeń krążenia, ponieważ pozycja siedząca utrudnia krążenie krwi w ciele. Ergonomiczne krzesła są zaprojektowane tak, aby poprawić krążenie krwi w organizmie, co może pomóc w zapobieganiu problemom zdrowotnym.
  • zapobieganie zespołowi cieśni nadgarstka: zła pozycja nadgarstków podczas pracy przy klawiaturze może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka. Ergonomiczne klawiatury i myszki pomagają w utrzymaniu nadgarstków w odpowiedniej pozycji, co może pomóc w zapobieganiu zespołowi cieśni nadgarstka.

Podobne wpisy