Trendy w aranżacji i wyposażeniu biur na 2024 rok

Trendy lubią się zmieniać – również te wnętrzarskie. I choć z reguły nie dzieje się to tak dynamicznie jak w przypadku nurtów w modzie, każdy rok przynosi nam coś nowego i odświeżającego. Jakie trendy będą więc obowiązywały w 2024 roku w projektowaniu, aranżacji i wyposażeniu biur?

Trendy 2024 w projektowaniu biur – jak przyciągnąć pracowników?

Pandemia istotnie wpłynęła na zmianę stylu pracy. Coraz więcej osób pracuje z domu, gdzie pracownik czuje się swobodniej, nie musi tracić czasu na dojazd czy ma możliwość być blisko dzieci i rodziny. Nie oznacza to jednak, że nie chce spotykać się ze współpracownikami. Wręcz przeciwnie.

Biuro jest przestrzenią, która gromadzi współpracowników w celu ożywionej dyskusji. W ten sposób pobudza kreatywne myślenie i generowanie nowych pomysłów. Może być przytulnym i komfortowym miejscem do pracy zespołowej, doskonałą przestrzenią do pracy twórczej czy wreszcie – bazą do budowania relacji i wewnętrznej kultury organizacji.

Z tych kilku powodów coraz więcej firm wykorzystuje najnowsze możliwości, trendy, pomysły i rozwiązania aby uczynić biuro miejscem wspaniałej i inspirującej pracy. Podstawowe meble biurowe to za mało, aby „wyciągnąć” pracownika z domu i przyciągnąć do biura. Obecnie pracownik oczekuje w biurze takiej samej wygody i możliwości relaksu w przerwie od obowiązków, jaką ma w domu.

Zwrot w stronę natury – trendy na 2024 w aranżacji biur

Powstaje więc pytanie, jak urządzić biuro, by nie tylko zachęcić pracowników do pracy stacjonarnej, ale także pozostać w zgodzie z trendami? W 2024 roku w projektowaniu biur główny nacisk będzie kładziony na zdrowie oraz dobre samopoczucie pracowników oraz. W nowoczesnym biurze będą też królować zrównoważone rozwiązania, elastyczne przestrzenie oraz najnowsze technologie.

Istotnym nurtem w urządzaniu biur w 2024 roku będzie też wyraźny zwrot w stronę natury. Już teraz przy doborze wyposażenia biura czy kolorystyki wnętrz coraz bardziej widoczne jest wprowadzanie kojącej, jednoznacznie kojarzącej się z przyrodą zieleni. Może ona przybierać najróżniejsze oblicza i odcienie, a jednocześnie będzie stanowić świetny akcent ożywiający najczęściej utrzymane w bielach i szarościach przestrzenie. Ponadto w biurze warto także znaleźć miejsce na rośliny biurowe, które wspaniale się prezentują, redukują stres, zwiększają kreatywność i produktywność, a odpowiednio dobrane mogą również poprawiać jakość powietrza.

Zamiłowanie do natury powinno jednak przejawiać się nie tylko na etapie wyboru koloru ścian, mebli biurowych czy dekoracji. W trosce o środowisko firmy coraz większą wagę przykładają między innymi do recyklingu, zmniejszenia ilości generowanych odpadów i śladu węglowego czy korzystania z rozwiązań energooszczędnych. Z tego powodu też wiele firm z branży meblarskiej wprowadza do swojej oferty produkty pochodzące z materiałów powstałych z recyklingu lub takie, które w całości lub prawie całości można ponownie przetworzyć.

Kolorowa przestrzeń zgodna z trendami w urządzaniu biur 2024

Zastosowane we wnętrzu kolory mają bardzo duży wpływ na atmosferę pracy i nastroje wśród pracowników. Stąd wśród trendów w projektowaniu biur w 2024 roku będzie można dostrzec również nieco większą odwagę i ekspresję w doborze palety barw. W tym kontekście widoczne będą dwa kierunki. Pierwszy to energetyczne czerwienie, pomarańcze, które nadają pomieszczeniom ciepły, optymistyczny i dynamiczny charakter. Drugi natomiast to stonowane, pastelowe odcienie różu czy beżu, które wprowadzają do przestrzeni atmosferę spokoju i elegancji.

Najpopularniejsze materiały w aranżacji biur w 2024 roku

Drewno to materiał cieszący się ogromną popularnością już od wielu sezonów – i nie inaczej będzie w 2024 roku. Meble, w tym biurka, szafy biurowe, regały do biur czy meble gabinetowe wykonane z drewna odznaczają się trwałością, estetyką i funkcjonalnością. By tchnąć w aranżację ducha nowoczesności, drewno można z powodzeniem łączyć z metalem, szkłem, tworzywami sztucznymi czy tkaninami. Dzięki tak dużej różnorodności i możliwości kreowania rozmaitych kompozycji, meble drewniane to znakomity wybór zarówno do biura w stylu skandynawskim czy industrialnym, jak i klasycznym.

Modne biuro 2024, które zmienia się wraz z Twoimi potrzebami

Wraz z upowszechnieniem się pracy zdalnej i hybrydowej zmieniły się oczekiwania pracowników względem wyposażenia i możliwości dostosowywania przestrzeni do sytuacji. Z jednej strony przestrzeń powinna umożliwiać umożliwia zarówno pracę indywidualną, jak i zespołową. Pomocne w tym okażą meble mobilne do biura , które pozwalają zmienić układ wnętrza w zależności od aktualnych potrzeb, czy przegrody biurowe, które oddzielają biurka zapewniają prywatność oraz stanowić barierę dźwiękową, tworząc sprzyjającą koncentracji atmosferę.

Z drugiej strony natomiast pracownicy potrzebują miejsca, w którym mogą zrelaksować się i zregenerować umysł po okresie intensywnego wysiłku. Taką funkcję pełni strefa chillout w biurze, znana też jako chillout room czy strefa relaksu. Koniecznie powinny znaleźć się w niej sofy i kanapy do biura, pufy biurowe oraz stoliki kawowe. Strefę chillout można wyposażyć także kącik z książkami, piłkarzyki, rzutki czy konsolę do gier.

Podobne wpisy