Jak urządzić biuro w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski cechuje się naturalnością, prostotą, przytulnością i minimalizmem – nic więc dziwnego, że jest tak chętnie wybierany podczas aranżacji wnętrz zarówno domowych, jak i biurowych. Jednak jak urządzić biuro w stylu skandynawskim? Sprawdź, jakie kolory, materiały i meble wybrać, by stworzyć funkcjonalną, a przy tym pełną ciepła skandynawską przestrzeń.

Czym cechuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski wywodzi się z Europy Północnej, której naturalna dzikość i chłód już od wielu sezonów inspirują nie tylko projektantów wnętrz, ale też osoby samodzielnie urządzające mieszkanie czy biuro. W stylu skandynawskim widoczny jest wyjątkowo silny związek z naturą, a przestrzenie wyróżniają się prostotą i funkcjonalnym minimalizmem – co w połączeniu podnosi komfort, zwiększa przyjemność z przebywania w pomieszczeniu, poprawia samopoczucie i pozwala poczuć się niczym na łonie natury. Co więcej, styl skandynawski sprawdza się we wnętrzach o każdym metrażu – idealnie nadaje się zatem zarówno do małych pomieszczeń czy mieszkań, jak i dużych domów. W skandynawskich wnętrzach dominują:

  • jasne kolory i pastelowe odcienie, które optycznie powiększają pomieszczenie,
  • naturalne materiały, w szczególności drewno, które mimo surowego charakteru dodaje ciepła aranżacji,
  • geometryczne wzory, które ożywiają wystrój.

Dlaczego warto zdecydować się na biuro w stylu skandynawskim?

Charakterystyka tego nurtu sprawia, że domowy gabinet czy biuro w stylu skandynawskim cieszą się ogromną popularnością. Urządzając biuro w tej stylistyce, można mieć pewność, że będzie nie tylko przytulne, ale przy tym funkcjonalne, oferując szereg rozwiązań zapewniających maksymalną wygodę i komfort. Za tym wyborem przemawia również cechujący styl skandynawski minimalizm – proste formy, minimalistyczne meble biurowe oraz dodatki harmonizują wnętrza, wprowadzają do przestrzeni spokojną atmosferę, dzięki czemu sprzyjają koncentracji, poprawiają kreatywność i podnoszą efektywność pracy. Jednak skandynawskie biuro polubi także ciepłe, stonowane odcienie, tworząc idealne tło do pracy kreatywnej.

Podsumowując, biuro w stylu skandynawskim jest doskonałym wyborem z kilku powodów:

  • prostota i minimalizm wprowadzają spokój i harmonię,
  • funkcjonalność rozwiązań sprzyja lepszej organizacji pracy i przestrzeni,
  • jasna kolorystyka optycznie powiększa wnętrza,
  • pomieszczenia są wygodne i komfortowe w codziennym użytkowaniu.

Jak zaaranżować biuro w stylu skandynawskim?

Biuro w stylu skandynawskim to miejsce, w którym odnajdzie się niemal każdy, niezależnie od wykonywanego zawodu. Jasne, uporządkowane, naturalne, a zarazem przytulne wnętrza tworzą wygodną przestrzeń do pracy, w której z przyjemnością spędza się czas. Podpowiadamy, jak urządzić biuro i zaplanować całą aranżację inspirowaną stylem skandynawskim, w której królować będą funkcjonalność i świetny styl.

Kolory w biurze w stylu skandynawskim

Projektowanie biura w stylu skandynawskim warto rozpocząć od doboru odpowiednich barw. W aranżacji wnętrza w klimacie scandi najlepiej sprawdzają się odbijające światło, jasne kolory. Złamana biel, odcienie szarości i wszelkiej maści pastele to barwy, które idealnie wpisują się w charakterystykę przestrzeni rodem z dalekiej Północy. Taka aranżacja biura w stylu skandynawskim optycznie powiększa pomieszczenie, dzięki czemu sprawia ono wrażenie bardziej przestronnego. Stonowane kolory działają przy tym wyciszająco, co sprzyja pracy w skupieniu, nie powodując dekoncentracji czy nadmiernego obciążania wzroku.

Meble do biura w stylu skandynawskim

Choć tło aranżacji jest czynnikiem istotnie wpływającym na uzyskany efekt, urządzając biuro w stylu skandynawskim trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie. Meble gabinetowe czy biurowe utrzymane w duchu scandi cechuje nie tylko ciekawy, prosty i estetyczny design, ale również funkcjonalność. Wybierając wyposażenie biura, zwracaj uwagę na materiał wykonania, ich trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, dopasowanie wymiarów do pomieszczenia oraz pojemność szafek czy szuflad.

Podstawowym elementem wyposażenia w skandynawskich wnętrzach biurowych jest oczywiście biurko. Do wyboru masz nie tylko klasyczne biurka, ale też nowoczesne biurka elektryczne, które pozwalają zmianę z pozycji siedzącej na stojącej, jednocześnie wymuszając zdrowy ruch. Każde biurko musi zostać doposażone w fotel lub krzesło. Najlepszym rozwiązaniem są wygodne i ergonomiczne fotele biurowe, które umożliwiają ruch w różnych kierunkach, dostosowanie wysokości i głębokości siedziska, mają funkcję regulacji oparcia i zmiany kąta nachylenia oraz podłokietniki o regulowanej wysokości i szerokości, a dodatkowo zapewniają podparcie lędźwiowe.

W skandynawskim biurze lub gabinecie powinny znaleźć się też regały i szafy biurowe do przechowywania dokumentów czy innych przedmiotów. W zależności od potrzeb i preferencji, szafy i regały biurowe mogą mieć zarówno otwartą, jak i zamkniętą budowę lub łączyć oba te rozwiązania. Wybierając biurko, można też dodatkowo dobrać na kontenerek biurowy, który pozwala oczyścić przestrzeń na blacie i utrzymać porządek w dokumentach lub akcesoriach. Aranżując biuro w stylu skandynawskim, sięgaj po meble drewniane, w naturalnym odcieniu drewna lub białe. 

Wszystkie najważniejsze cechy designu skandynawskiego znajdziemy w meblach i akcesoriach marki Muuto. To duńska marka, której nazwa pochodzi od fińskiego słowa muutos, oznaczającego nową perspektywę. To cała filozofia firmy Muuto, która opierając się na swoich skandynawskich korzeniach, projektuje praktyczne, solidne, wytrzymałe meble o świetnej estetyce.

Muuto realizuje projekty, które wzbudzają ciekawość i zainteresowanie, bez narzucania się otoczeniu. Krzesło w jednym wnętrzu może wydawać się miękkie i eleganckie, a w innym nowocześnie i odważnie – wszystko zależy od perspektywy. Produkty Muuto cieszą się uznaniem na całym świecie, stanowiąc najlepszą wizytówkę dla nowoczesnego skandynawskiego wzornictwa. Ofertę marki tworzą sofy, ławki, stoły, półki, meble do przechowywania, oświetlenie oraz akcesoria.

Dodatkowe elementy wyposażenia skandynawskiego biura

By urządzić praktyczne, cechujące się funkcjonalnością i sprzyjające kreatywności wnętrze, zadbaj też o rośliny do biura, które pięknie się prezentują, poprawiają estetykę, a właściwie dobrane mogą również poprawiać jakość powietrza. By zwiększyć komfort pracy i poprawić samopoczucie członków zespołu, w miarę możliwości warto zdecydować się na stworzenie strefy chillout w biurze, w której można odpocząć od wytężonej pracy i hałasu oraz zregenerować umysł. W strefie relaksu mogą znaleźć się po prostu sofy biurowe, pufy oraz kącik z książkami, ale można ją także wyposażyć w piłkarzyki, rzutki czy konsolę do gier.

Podobne wpisy